ÖTV MUAFIYETLI 2023 ENGELLI ARAÇ LIMITLERI BELLI OLDU!

Bir önceki yılda yaşanan ekonomik daralmayla birlikte sıfır araç fiyatları hızla artmaya başladı. Bu kapsamda bir önceki yıl engelli araç indirimiyle sıfır araba almak isteyenler limit dışında kalan birçok aracı satın alamadı. Yeni yılla birlikte limitlerde yapılan değişiklikle birlikte engelli indiriminden yararlanarak araç almak isteyenler yeniden bayilerin yolunu tutmaya devam ediyor.

2023 Engelli Araç Limiti Ne Kadar Oldu?

2022 yılında belirlenen 450.500 TL’lik engelli araç limiti yeniden değerleme oranının açıklanmasıyla birlikte Resmi Gazete’de yayımlandı. Yeniden değerleme oranının %122,9 olmasıyla birlikte engelli araç limiti de 2022’ye göre %122,9 arttı. Buna göre 2023 engelli araç limiti 1.004.000 TL olarak açıklanacak. Bu kapsamda liste fiyatı 1.004.000 TL’ye kadar olan bütün araçlar ÖTV’siz olarak satın alınabilecektir.

2023 Sıfır Engelli Araç Fiyatları

2023 engelli araç limitinin güncellenmesiyle birlikte sıfır otomobillerden birine ÖTV’siz olarak sahip olmak isteyenleri yoğun bir araştırmaya sevk etti. Bu kapsamda satın alınabilecek modellerin fiyatları ve limitler kapsamında satın alınabilecek araçları sizler için derledik. 1.004.000 TL limitin altında olan birçok model bulunmaktadır.

Özellikle döviz kurunda yaşanan yukarı yönlü hareketlerden dolayı yılın ilk ayında engelli indirimiyle araç almanızı tavsiye ederiz. Bu kapsamda birçok SUV, Hatchback, Sedan ve Crossover tarzında model bulunmaktadır. 2023 sıfır engelli araç fiyatları açısından değerlendirildiğinde ÖTV’siz olarak alınabilecek araçların en alt fiyat listesi 290 bin TL’dir. En üst limit ise 600.000 TL civarındadır. Liste fiyatı 1.004.000 TL bin TL altında olan araçlara ÖTV ödemeden sahip olabilirsiniz.

2023’de Engelli Aracı Olarak Alınabilecek Sıfır Arabalar

Fiat Egea Sedan, Egea Hatchback, Egea Cross, Fiat Panda, Fiat Doblo

Honda Civic ve Honda City

Kia Rio, Kia Picanto, Kia Stonic

Nissan Micra, Nissan Juke

Opel Crossland, Opel Corsa, Opel Astra, Opel Mokka

Volkswagen Polo, Golf, Taigo, T-Roc, T-Cross

Renault Megane, Taliant, Clio, Captur

Peugeot 208, 308 ve 2008, Rifter

Skoda Fabia, Skoda Kamiq, Skoda Scala

Kia Rio, Picanto, Stonic, Cerato, Ceed HB, SW ve XCeed

Seat Ibiza, Seat Leon, Ateca

Toyota Corolla Sedan, Corolla HB, Toyota Yaris, Proace City

Ford Focus Sedan, Focus HB, Ford Fiesta, Ford Puma

2023 Engelli Araç Limitleri Artar mı?

Engelli araç limitleri genellikle Ocak ayında yapılan artışla birlikte bir yıl geçerliliği olan tutarlardır. Her yıl Resmi Gazete’de yapılan açıklamayla birlikte yürürlüğe giren engelli limiti bir sonraki yılın ilk ayına kadar değişmemektedir. 2022 yılında araç fiyatlarının çok hızlı artması sonucu gündeme gelen limit artışı gerçekleştirilmemiş ve Ocak ayında belirlenen fiyatlar bir yıl boyunca devam etmiştir. Bu kapsamda ÖTV indiriminden yararlanarak araç almak isteyenlerin 2023 Ocak ayında araç almaları önerilir. Bu kapsamda 2023 engelli araç limiti Ocak ayındaki uygulamadan sonra artırılmayacaktır.

ÖTV’siz 2023’te En Çok Kaç TL’lik Araç Alınabilecek?

Engelli araç limitlerinin açıklanmasıyla birlikte birçok kullanıcı ne kadara kadar sıfır araç alabileceklerini araştırmaya başladı. Bu kapsamda 2023 engelli araç limiti olarak açıklanan 1.004.000 TL üst sınır olarak belirlenmiştir. Yani 1.004.000 TL’ye kadar bir liste fiyatına sahip olan bir aracı ÖTV’siz olarak alabilirsiniz. Örneğin 900 bin TL’ye satılan Volkswagen T-Roc gibi bir modeli almak istediniz. Aracın liste fiyatı 900.000 TL olsun. Bu araç için 338.000 TL ÖTV indirimi yapılmaktadır. KDV oranları da ÖTV üzerinden belirlendiği için bu araçta toplam indiriminiz 400.000 TL olmaktadır. Bu kapsamda 900 bin TL liste fiyatına sahip bir aracı ÖTV indirimiyle 500.000 TL’ye alabileceksiniz. Bu kapsamda 400 bin TL gibi bir karınız bulunmaktadır.

2023 Engelli Raporuyla Kaç Araç Alınır?

Engelli raporu olan bireyler için her yıl belirlenen limitler kapsamında araç satışı devam etmektedir. Bu kapsamda %90 ve üzeri raporu olanlar tam muafiyetli araç alabilmektedir. ÖTV muafiyetli olarak her birey 5 yılda bir araç alıp satabilmektedir. 5 yılda bir, bir adet araç alıp aldığınız aracı da 5 yıl sonra satabilmektesiniz.

Engelli aracı alabilmek için ÖTV indirimi yüzde kaç olması lazım?

ÖTV indirim oranları engellilik oranınıza göre değişmektedir. %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olan bireyler için tam muafiyet söz konusudur. Yani yüzde 90 ve üzerinde bir raporu olanlar araç üzerine eklenen tüm ÖTV tutarından muaf olarak araç alabileceklerdir. %90 altında olanlar için de ÖTV indirimi olmaktadır. Bu kapsamda %40 ile %89 arasında raporu olanlar için de ÖTV oranının %26’sı oranında indirim yapılmaktadır. %40’ın altında raporu olanlar ise ÖTV indiriminden yararlanamamaktadır.

2023’te Engelli Araç Fiyatları Ne Olur?

Sıfır araçlarda yaşanan fiyat artışı kapsamında yenilenen fiyatlarla birçok model ÖTV’siz olarak alınabilmektedir. Özellikle yılın ilk aylarında belirlenen limitler çerçevesinde satın alınabilecek araç sayısı da epey arttı. Bu kapsamda engelli araç fiyatlarının her geçen gün azar azar artması neticesinde ilk aylarda araç almak daha mantıklı durmaktadır.

2023’te ÖTV Muafiyetli Hangi Model Alınır?

Bu sorunun cevabı tamamen bütçeyle ilgilidir. Bu kapsamda ucuz bir araç almak isteyenler için en ucuz engelli araç modelleri arasında yer alan Egea Cross, Hyundai i20, Kia Rio, Renault Clio modelleri alınabilmektedir.

Ancak limitler kapsamında iyi bir performansa sahip bir araç almak istiyorsanız özellikle SUV segmentinde yer alan Volkswagen Taigo, T-Roc, T-Cross gibi araçları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında Hatchback segmentinde yer alan Astra HB ve Golf modelleri de bu kapsamda alınabilecek önemli araçlar arasında yer almaktadır. Sedan modeller içerisinde ise Ford Focus, Renault Megane ve Toyota Corolla engelli indirimi kapsamında 2023 yılında alınabilecek en iyi araçlar arasında yer almaktadır.

Bu ilana benzer arama terimleri: