ÖTV’SIZ ARAÇ SATIŞINDA ENGELLILERE BÜYÜK ENGEL

Ortopedik engelli veya %90 engelli raporlu vatandaşların her yıl ocak ayında belirlenen engelli araç limitleri kapsamında araç satın aldıklarını biliyoruz. Bu kapsamda 2023 yılı için belirlenen engelli araç limiti 1.004.200 TL oldu. 2023 yılının ilk aylarında 200’e yakın araç engelli indirimiyle satın alınırken 2023 yılının Eylül ayında neredeyse 15 taneye indi. Bu araçlar da stoklarda bulunmuyor. Yani engelli raporu olup araç almak isteyenlere araç satışı şu an için yapılmamaktadır.

Engelli vatandaşlar raporları olmasına karşın engelli indirimli ÖTV’siz araç satışı için bayilere gittiklerinde engelli vatandaşlardan en az 150-200 bin TL aralığında ekstra para istenmektedir. Farklı adlarla istenen bu paralar engellilerden alınan rüşvet gibi görülebilir. Bazı bayiler ise engelli raporu olan vatandaşları görmezden gelip araç olmadığını söylemektedir. Özellikle işlemlerden kaçmak isteyenlerin veya fazla para ödemek istemeyen vatandaşların talepleri geri çevrilmektedir.

ÖTV muafiyetli engelli indirimli araç satışında kapsam içinde yer alan modellerin 1.004.200 TL altında bir liste fiyatına sahip olması gerekmektedir. 1.004.200 TL olan bir aracın ÖTV’siz engelli indirimli fiyatı 557.500 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bayilerin %90’ı devletin gözü önünde engelli vatandaşlardan bu tutara ek olarak 150-200 bin TL ekstra para istemektedir. Hiçbir gerekçe göstermeden istenen bu paralara devlet kurumları da kayıtsız kalmıştır. CİMER üzerinden yapılan binlerce başvuru kurumları harekete geçirememiştir.

Engelli vatandaşlara engel olan limit konusunun 2024 yılında mutlaka kaldırılması gerekmektedir. Engellilere engel olan bu limitler çerçevesinde engelli vatandaşlar neredeyse araç alamayacak hale geldi. Özellikle farklı segmentte araç ihtiyacı duyan engelli vatandaşların diledikleri araçları alabilecek bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Örneğin tüm SUV araçların engelli vatandaşlar için alınabilecek şekilde limitlerin kalkması gerekmektedir.

Bundan dolayı bir an evvel engelli araç limitleri kaldırılsın. Özellikle ortopedik engeli olan vatandaşlara ve engelli kendisi, çocukları veya eşi üzerinde olan vatandaşlar için acilen kaldırılması gerekmektedir.

Bu ilana benzer arama terimleri: