2023’TE SIFIR ARAÇ FIYATLARI NE OLUR?

Son iki yılda ülkemizde yaşanan döviz kurundaki inanılmaz artışla birlikte sıfır araç fiyatları neredeyse haftalık olarak yükselmeye devam ediyor. Bu artış birçok insanı araba almaya itmeye devam ediyor. Özellikle sıfır arabalarda yaşanan stok sıkıntısıyla birlikte araçlara olan talebin de artmasıyla birlikte ikinci el araba piyasasını da patlatmış görünüyor.

2023 yılında özellikle döviz kurunun daha da yükseleceği birçok ekonomist tarafından dile getirilmektedir. 2022 yılının ilk altı ayında araç fiyatları %50 oranında değer kazandı. Bu oranın yıl sonuna kadar %100 olacağı söylenmektedir. Bu şekilde devam ederse en ucuz sıfır araç olarak piyasada yer alan 2022 Fiat Egea’nın 400.000 TL’ye ulaşması beklenmektedir. Bu kapsamda 2023 yılına kadar otomobil piyasasında yükselişin devam edeceği öngörülmektedir.

Sıfır araçlarda yaşanacak yükseliş özellikle de %80 ÖTV’nin altında olan modellerin daha da pahalı hale geleceği öngörülüyor. Yani kısaca söylemek gerekirse ÖTV oranları için belirlenen limitlerin acilen artırılması gerekmektedir. Eğer düşük fiyatlarla satışa sunulan bu modeller limit artışına gidilmediği takdirde %130’lara varan bir ÖTV oranıyla karşılaşabilecektir. Bu durumda 2023 Fiat Egea’nın fiyatı 450.000 TL’ye kadar çıkabileceği öngörülmektedir.

Araç piyasasındaki hızlı dalgalanmanın önemli etkenlerinden biri de bir türlü çözüme kavuşturulamayan global çip krizidir. Özellikle çip sorununun ortaya çıkmasıyla birlikte neredeyse tüm markalar yeterli oranda sıfır araç modellerini piyasaya sürememektedir. Son iki yılda üretilen sıfır araçlar bayiye girmeden satılmaya devam ediyor. Bu kapsamda birçok müşteri sıfır araç almak için 3 ile 6 ay arasında değişen bir zaman aralığında sıraya girmektedir.

2023 yılı sıfır araç fiyatları açısından ulaşılması güç bir fiyat aralığına ulaşılması beklenmektedir. Bu kapsamda özellikle araç alacak ve satacak olanların dikkatli olması ve buna göre hareket etmeleri önerilmektedir. Bu kapsamda 2023 sıfır araba fiyatlarının 2022 Haziran ayına göre en az %50 artış göstereceği öngörülmektedir.

Bu ilana benzer arama terimleri: