ENGELLI ARABA SATIŞINDA YAŞANAN SKANDALLAR

Öncelikle engelli bireyler için çıkarılan ÖTV muafiyetli sıfır araç satışında ülkemizde yıllardır önüne geçilemeyen skandallar devam ediyor. Bu skandalın iki ayağı bulunmaktadır:

Birincisi yetkili bayiler tarafından yapılan ve engelli müşterileri zor durumda bırakan olaylar serisi… Bunu şu şekilde açıklayalım. Liste fiyatı 450.000 TL olan bir aracı ÖTV muafiyetiyle 260.000 TL’ye alabiliyorsunuz. Ancak bayiler bu araçlara multimedya ekranı, park sensörü, yedek lastik gibi opsiyonlar ekleyerek ve bu opsiyonları da 2 katına satarak kullanıcıları mağdur etmektedir. Bazen de liste fiyatı 450 bin TL üzerinde olan araçların satışında ekstradan kullanıcılardan fark alınarak bu araçların satışını gerçekleştirmektedir.

İkincisi ise engelli olmayan müşterilerin babaanne, dede gibi yakınlarının üzerine araç alarak kendilerinin bizzat kullanmalarıyla ortaya çıkan sonuçlar bulunmaktadır. Bu da bu araçlara olan ilgiyi artırmakta çoğu zaman gerçek engelli bireylerin araç bulamamalarına neden olmaktadır. Örneğin son yıllarda sıkça görülen olaylardan birini anlatayım. Babaannesinin üzerine araç alan ve babaannesiyle farklı şehirlerde yaşayan insanların ÖTV muafiyetli bu araçlara bindikleri tespit edilmiştir. 90 yaşındaki babaannesi hiçbir zaman binemeyeceği ve kullanamayacağı bu aracı bir nevi torununa hediye etmiştir. Açıkçası bu uyanıklıktan dolayı gerçek hak sahipleri istedikleri araca ulaşamamaktadır. Bundan dolayı da devlet engelli araçlara limit getirerek bunun önüne geçmeye çalışmaktadır.

Engelli Araç Satışı İçin Ne Yapılmalıdır?

  1. Aracı kendisi ve eşi kullanacak olan engelli müşteriler için derhal limitlerin kaldırılması.

  2. Yakın akraba adına alınıp akrabanın bulunduğu ilde değil de aracın başka ilde kullanılması yasaklanmalıdır.

  3. Bayilerin ÖTV muafiyetli araç satışı kontrol edilmelidir.

  4. Engelli araç satışı devlet kontrolünde yapılmalıdır.

  5. Yeni bir uygulama kurularak engelli bireylerin bu sitem üzerinden araç başvurusu yapmaları sağlanmalıdır.

  6. Araç için ön görülen 5 yılın ardından aracın yakın akrabaya devri yasaklanmalıdır.

  7. İllegal yollara başvuran bayilerin opsiyon seçenekleriyle araç fiyatlarını şişirmeleri yasaklanmalıdır.

  8. 2022 engelli araç limiti kaldırılmalı ya da en az 750 bin TL olmalıdır. Bu kapsamda yetkililerin derhal bu soruna bir çözüm bulmaları gerekmektedir.

Bu ilana benzer arama terimleri: