ENGELLI VATANDAŞLAR İSYANDA: “ENGELLIYE LIMITI KALDIR!”

2022 Ocak ayında belirlenen limitler çerçevesinde liste fiyatı 450.500 TL’nin altında olan sıfır arabalar ÖTV’siz olarak raporu olan engelli vatandaşlar alınabilmekteydi. Ancak sıfır araçlarda yaşanan inanılmaz yükselişle birlikte bu limitlerle satışa sunulan sadece birkaç modelin başlangıç versiyonları kaldı. Bu kapsamda birkaç milletvekili meclise önerge verse de bununla ilgili bir çalışma yapılmadı. Bu kapsamda Twitter üzerinden “EngelliyeLimitiKaldır!” hastagi açılarak engelli vatandaşların birlikte hareket etmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Biz de sıfıraracfiyatlari.com yönetimi olarak buna destek vermek amacıyla engelli vatandaşlarımıza destek olmak istiyoruz.

 

2022 Ocak ayıyla birlikte her geçen ay araç fiyatlarında inanılmaz bir artış yaşanmaya başladı. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak 2022 model Renault Megane EDC otomatik şanzımanlı Joy paketi bu tarihte 400.000 TL’ye satılmaktaydı ve bu araç engelli indirimi kapsamında belirlenen limitlerin altında kaldığı için alınabiliyordu. 2022 Megane modelinin şimdiki fiyatı ise 638.000 TL’dir ve raporla ÖTV’siz olarak artık alınamamaktadır. Bu kapsamda engelli vatandaşlarımız devlet büyüklerimizden bu konuyla ilgili çalışma beklemektedir.

ÖTV Muafiyetli Engelli Araç Limitleri Nasıl Belirlenmeli?

1. Limitler kaldırılabiliyorsa mutlaka kaldırılmalı.

2. Engelli bireyler üzerinden alınan ve suistimale neden olan araç satışları yasaklanmalı.

3. ÖTV’siz araç satışında öncelik engelli bireylere verilmeli.

4. ÖTV’siz alınan araçlar engelli bireyin ikametgah adresine göre kullanımı sağlanmalı.

5. Özellikle engelli vatandaşlara uygun olan araçların (hafif ticari araçlar) satışına başlanmalı.

6. SUV modellerde ÖTV aranmamalı.

7. Engelli indirimiyle alınıp başkası tarafından kullanılan araçların engelli bireye fayda sağlayıp sağlamadığı araştırılmalı. Farklı il ya da ilçede kullanılıyorsa cezai işlem uygulanmalı.

8. Limitler aylık fiyat artışlarına göre yeniden artırılmalı.

 

Bu ilana benzer arama terimleri: