ÖTV İNDIRIM BEKLENTISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR!

ÖTV indirimiyle ilgili gelişmelerden dolayı araba piyasasında özellikle de ikinci el araç piyasasında stoklarda olan araçlar piyasaya çıkmaya başladı. Sıfır araçlar için özellikle bayilerde belirtilen fiyatların altında bir liste fiyatıyla satışa sunulan sıfır araçlar talebin az olmasıyla birlikte fiyatlarda aşağı yönlü bir geri çekilme başlandı. Örneğin bayilerde bulunmayan sıfır Fiat Egea, bazı önemli araba satış sitelerinde bayi fiyatının altında satılmaya başlandı. Daha önceleri bayilerdeki fiyatlardan 50 bin TL daha fazla bir paraya satılan bu sıfır araçlar ÖTV indirim beklentisiyle birlikte bayi fiyatlarının altına inmeye başlandı. Son bir ayda fiyatların geri çekilmesine rağmen araç satışında yaşanan durgunluk devam ediyor.

Hükümet kanadı tarafından yapılan ÖTV ile ilgili değerlendirmede şu an ÖTV indiriminin olma ihtimalinin olmadığıyla ilgili bir açıklama yapıldı. Bu kapsamda ÖTV indirimiyle ilgili beklentilerin gerçekçi olmadığı söylense de özellikle piyasada yaşanan bu beklentiden dolayı araç satışlarında ciddi bir gerileme yaşanmaya devam etmektedir. ÖTV indirimi gerçekleşse de özellikle bayilerde sıfır araç bulunmamasından dolayı da bu indirimin günlük yaşantıda neleri değiştireceğiyle ilgili pek bir bilgi bulunmamaktadır.

Sıfır araç piyasasında yaşanan 6 ay ve 6 bin km zorunluluğu stokçuluğun önüne geçmiş gibi görünüyor. Özellikle stokta yer alan birçok sıfır araba yeniden satışa sunulmaya başlandı. Bu stokların satışa sunulmasıyla birlikte araç sayısında da ciddi bir artış oluşmaya başlandı. Bu da fiyatların aşağı yönlü çekilmesini sağlamaktadır.

Bu ilana benzer arama terimleri: